menu

Náš klub

HISTORIE 

VZNIK A PŘEDVÁLEČNÁ ÉRA (1931 - 1945)

Prvopočátky fotbalu na Bohumínsku spadají do dvacátých let minulého století, ale průlom přichází až v roce 1931, kdy jsou založeny dva kluby - AFK Bohumín a SK Odra Pudlov. Oba jsou zařazeny do 1.B třídy Těšínské župy fotbalové a střídavě se pohybují mezi 1.A a 1.B třídou. Válečná léta přerušila dění v obou klubech a jejich činnost byla obnovena až v červnu 1945.

DERBY DVOU KLUBŮ (1946 - 1960)

Léta padesátá v československém fotbale charakterizují reorganizace, a tak se mění i názvy místních klubů. V roce 1948 vzniká z AFK Bohumín nový klub pod názvem Baník Bohumínské železárny Gustava Klimenta (BŽKG) a SK Odra Pudlov se mění na Baník Drátovny Pudlov. Oba celky spolu hrají v krajské soutěži. 

Dne 5. srpna 1956 otevírá Baník BŽGK slavnostně nový stadion na Revoluční ulici u železáren, kterému se přezdívá „Na Faji“. O rok později pak Drátovny (později Baník Pudlov) postupuje z 1.A třídy do třetí nejvyšší soutěže ČSR, která nese název Moravská divize.

V roce 1958 dochází ke sloučení podniků BŽGK a Drátoven v Železárny a drátovny, národní podnik. Název klubu BŽGK se mění na ŽD Bohumín. V sezoně 1959/60 už bojují obě mužstva v divizi a vzájemné souboje jsou velkým tahákem. Za zmínku stojí podzimní derby obou rivalů, ve kterém bezbrankovou remízu sleduje rekordních 5500 diváků. ŽD Bohumín končí na 5. místě, Pudlov na osmém.

ÚSPĚCHY I PRVNÍ SLOUČENÍ(1960 - 1989)

Toto období je možno hodnotit jako období největších úspěchů fotbalu v Bohumíně. Až do roku 1963 oba kluby bojují v Krajském přeboru (divizi), pak ale ŽD Bohumín končí na 4. místě, zatímco Baník Pudlov potká sestup do 1.A třídy. V roce 1967 pak ŽD Bohumín z Moravské divize postupuje do III. národní ligy.

V nové soutěži si vede tým úspěšně a v ročníku 1971/72 přichází konečně to, na co fotbaloví příznivci ve městě čekali čtyřicet let.Suverenní vítězství v III. národní lize se ziskem 40 bodů znamená postup do II. celostátní fotbalové ligy. Na úspěchu se podíleli tito hráči: Kotrla, Řezníček, Javorek, Stryk, Stloukal, Chrenko, Hrdý, Kaspřák, Poštulka, Noga, Nováček, Frič, Brezo, Krystek, Svoboda, Valík, Hajník, Marx.

V Bohumíně se hraje poprvé druhá nejvyšší federální soutěž a mužstu pod vedením trenéra Miloslava Pouby se staví věhlasní soupeři jako Bohemians Praha, Inter Bratislava, Trenčín, Kladno, Pardubice, Gottwaldov, Vítkovice, MŽ Olomouc, Třinec a další.

V roce 1973 dochází k historickému kroku. ŽD Bohumín a ŽD Pudlov, nesoucí jméno jednoho podniku, se slučují v tělovýchovnou jednotu s názvem TJ ŽD Bohumín. Název Pudlova hrajícího 1.A třídu se mění na TJ ŽD Bohumín B. První tým třikrát ze druhé ligy sestoupil a ve dvou případech opět vybojoval postup. V roce 1977 navíc dosahují výrazného úspěchu i dorostenci, kteří postupují do celostátní dorostenecké ligy.

VZESTUP A KRUTÝ PÁD (1990 - 2005)

V sezóně 1992/93 přichází historicky třetí a poslední postup do II. ligy, kam tým vytáhl trenér Miloslav Bialek. Už v létě ale přicházejí ekonomické potíže a zavžuje se, že se mužstvo do soutěže nakonec nepřihlásí. Bohumín ale přece jen druhou ligou hraje, ovšem nevyhne se umístění na sestupové příčce společně se Znojmem.

V létě 1994 ovšem přichází dramatická změna. Do klubu přichází velice silný partner z jižní Moravy, klub se během několika týdnů přejmenovává na FC Bohumín, následně na FC Dipol Bohumín a sezónu zahajuje s vysokými ambicemi jako FC Coring Bohumín. Dres týmu oblékají i hráči jako Milan Lednický, Pavol Švantner, bratři Michal a Martin Guzikové, Peter Drozd, František Kunzo, Roman Chudík a další.

Po tragickém startu do soutěže Bohumínští končí na nesestupové příčce, jenže po sezóně klub opouštějí partneři, vedení odhlašuje mužstvo ze druhé ligy a následně už znovu TJ ŽD Bohumín nastupuje na dva roky do třetí nejvyšší soutěže Moravskoslezské fotbalové ligy (MSFL). Pád ale nekončí, pouze rok zůstává klub v divize a následně sestupuje až do Slezské fotbalové župy (krajský přebor).

Slavná éra bohumínského fotbalu je pryč a klub se doslova trápí pro nedostatečné ekonomické zázemí. V té době i zaniká hřiště v Pudlově, na jehož místě je vybudována továrna, a tak klub užívá tři areály – bývalý stadion Rapidu Skřečoň na Janáčkově ulici v Parku Petra Bezruče, stadion „Na Faji“ na Revoluční ulici a hřiště ve Vrbici.

NOVODOBÁ HISTORIE (2006-).

Dne 23. února 2006 proběhlo jednání zástupců fotbalových oddílů TJ Bohumín (už dříve z názvu TJ vypadlo jméno titulárního partnera poté, co firma sport přestala podporovat) a FC Sokol Rapid Skřečoň. Na programu jednání bylo prověřit možnosti sloučení klubů. Byl ustanoven přípravný výbor, zástupci k jednání s Městem Bohumín a začala vznikat koncepce sportovní činnosti nově vznikajícího subjektu.

Záměrem sloučení byla snaha pozvednout sportovní úroveň, aktivněji působit zejména na výchovu mládeže, a tím navázat na dobrou tradici fotbalu v Bohumíně. Šlo také o důležitý aspekt netříštit sportovní zájmy a finanční prostředky v rámci obou současných klubů, působících na úrovni krajského přeboru a 1.A třídy.

Na vlané hromadě 19. května 2006 její členové odsouhlasili sloučení klubů TJ Bohumín a FC Sokol Rapid Skřečoň, byl schváel nový výbor, název FK Bohumín i symboly klubu tj. znak a vlajka. Předsedou FK Bohumín byl zvolen Aleš Kvíčala. Sloučení obou klubů bylo uskutečněno ke dni 1. 7. 2006. 

Výbor pracoval ve složení Aleš Kvíčala (předseda), Jiří Šrámek (místopředseda), Panagiotis Vasiliu, Ivo Matula, Karel Franek, Miroslav Křan, Stanislav Tomaštík, Roman Honysz, Jiří Ježíšek, Miroslav Bialek. Ve funkci předsedy poté vystřídal Aleše Kvíčalu dosavadní člen výboru František Ježíšek, první tým se pevně usadil v krajském přeboru.

Velké změny zaznamenal klub na valné hromadě v lednu roku 2012. Do čela byl jednomyslně zvolen Lukáš Fluxa, místopředsedou FK Bohumín se stal Panagiotis Vasiliu a ve výboru začali pracovat Vladimír Vyrobik, Petr Lakomý, Milan Srniček a jeho bratr Pavel, někdejší úspěšný reprezentační brankář. Daří se i převod areálu v Parku Petra Bezruče na městskou příspěvkovou organizaci Bospor.

V první sezóně pod novým vedení a staronovým koučem, jímž byl pro ročník 2012/2013 Marek Poštulka, zaznamenalo A mužstvo FK Bohumín dobrou sezónu, umístilo se na 5. pozici a získalo celkem 47 bodů, což je nejlepší umístění a zároveň zisk rekordního počtu bodů za poslední dekádu. 

 V sezóně 2012/2013 byla také zahájena rekonstrukce škvárové plochy, kde vzniklo nové travnaté hřiště pro tréninkové účely, které v té době mělo být k dispozici od následující sezóny. Smutnější událostí tohoto ročníku poté byla demolice tribuny a šaten na hřišti bývalého TJ ŽDB Bohumín, neboli Faji a tím definitivní pohřeb tohoto historií nabitého stadionu, kde svou kariéru započal a ukončil nejeden významný hráč Bohumínské historie.

Zpracoval a podklady dodal Stanislav Tomaštík

obrázek na pozadí